PCS 1000I compared to multimeters and other shunt meters
Specifications Measurement range and precision Max. DC voltage 1000 V (&plusmn,0.005%+0.001) Max. AC voltage 600 V (&plusmn,1%+0.05) Max. DC current 300 A (&plusmn,0.01%+0.05) Max. AC current 300 A (&plusmn,1%+0.05) Resolution 6&frac12, digits Connectors USB, GPIB Weight ~6 kg Dimensions 210 mm x 80 mm x 390 mm
For more information and specifications, please take a look at the English manual.
Accessories
  • Power cord
  • USB cable
  • Test lead
  • Manual
  • Cable with crocodile clamps (3A max)