PIN-фотодиод InGaAs G12183-030K
123
Характеристики - Длина волны отсечки: 2,6 мкм - Низкая стоимость - Светочувствительная площадь: φ3 мм - Низкий уровень шума - Высокая чувствительность - Высокая надежность - Быстродействие
Технические характеристики
Photosensitive areaφ3.0 mm
Number of elements1
PackageMetal
Package CategoryTO-5
CoolingNon-cooled
Spectral response range0.9 to 2.6 μm
Peak sensitivity wavelength (typ.)2.3 μm
Photosensitivity (typ.)1.3 A/W
Dark current (max.)300000 nA
Cutoff frequency (typ.)0.8 MHz
Terminal capacitance (typ.)4000 pF
Noise equivalent power (typ.)3×10-12 W/Hz1/2
Measurement conditionTyp. Tc=-25 ℃, unless otherwise noted, Photosensitivity: λ=λp, Dark current: VR=0.5 V, Cutoff frequency: VR=0 V, RL=50 Ω, Terminal capacitance: VR=0 V, f=1 MHz