OEM#: 6/8V2360V-BELT BANDED 6/8V2360 by Continental
P/N: 6/8V2360 Key Specs
Item
V-BELT BANDED 6/8V2360
OEM
Continental
OEM #
6/8V2360
Condition
New OEM Original
Returnable
No
Construction
Reinforced Tie Band, Wrapped
For Use With
Multiple Belt Systems
Industry Number
6/8V2360
Material
Polybutadiene
Number of Ribs
6
Outside Length
236 in
Resists
Heat, Oil
Temp. Range
-40 Degrees to 140 Degrees F
Thickness
29/32 in
Top Width
6 in
V-Belt Section
8V