Description
The Isotemp Recirculating Chiller platform offers a compact line of refrigerated recirculating chillers with cooling capacities of 1000w. Ideal for laboratory applications that require higher cooling and pumping capacities.
- Six models to choose from
- Cooling capacity: 1000W
- Full range of heating and cooling from -10°C to +30°C
- Intuitive digital controller for ease of use
- Customer controlled high and low temperature alarm limits
- Small footprint and quiet operation
- Stability ±0.1°C
- Three pump options for a variety of application requirements
- Voltage: 115V 60Hz
Temperature Range:
Setpoint Temperature Range: -10°C to +30°C (14° to 86°F)
Ambient Temperature Range: 10° to 35°C (50° to 95°F)
Технические характеристики
| Ambient Temperature | -10°C to 30°C |
| Capacity (Metric) | 9.46 L |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Width (Metric) | 35.5 cm |
| Height (Metric) | 60.4 cm |
| Depth (Metric) | 58.4 cm |
| Weight (Metric) | 40.82 kg |
| Voltage | 115 V |







