The Vacuum Chamber VC P305X300 is made of a unique, flexible chamber system based on extruded aluminium profiles. The three meter long profiles are cut to the desired length and equipped with a bolted rear wall and a door. This system has great benefits: ✓ Flexible length of max. 3 meters ✓ Very fast delivery because only door and back wall must be supplemented ✓ Low-cost ✓ Low-weight ✓ Low desorption of the aluminium, therefore also suitable for high vacuum ✓ Colour of your choice possible by anodising ✓ Highly clean processes possible, e.g. in the semiconductor field ✓ Easy operation ✓ No welding required, parts can be easily attached ✓ Easy attachment to the existing division bars Vacuum chamber specifications Internal dimensions Length: up to 3000 mm (standard: 370 mm, 620 mm) Width: 305 mm Height: 300 mm Front panel (optional): 9 U (1 U = 44.45 mm) Volume from approx. 34 to 57 liters Connections 1 x KF 16 5 x KF 40 Additional flanges possible in any position Door Hinged door with sight glass Diener electronic not only offers pioneering solutions in vacuum chambers, but also: Low pressure plasma systems for surface treatment Atmospheric pressure plasma systems for surface treatment Parylene coating systems Complete vacuum systems and equipment for a wide range of applications Test inks for determining surface tension Plasma indicators to prove successful plasma treatment Plasma generators