Type 45 Ti Rotor Assembly, Fixed-Angle Rotor, Titanium. For use in instruments classified: H R S. Note: This rotor cannot be used in 40,000 rpm F or H instruments or the L5-50E unless the instruments have been upgraded with a diffusion pump and vacuum indicator. Major applications: Differential centrifugation of large volumes of subcellular fractions and viruses.
Технические характеристики
| Platform | Floor Prep |
| Rotor Type | Fixed-Angle (Ultracentrifugation) |
| Angle | 24 |
| Maximum RPM | 45,000 rpm |
| k-Factor | 133 |
| Number of Tubes | 6×94 mL / 38×102 mm(6×94 mL / 2×4 in) |
| Nominal Capacity | 564 mL |
| rMAX | 103.8 |
| rMIN | 35.9 |
| rAV | 69.8 mm |
| BioSafe | Bio-Enhanced |
| Materials | Titanium |
| Package Quantity | 1 |






