TFT LCD display 1.8 inch is a color tft lcd display panel which is made with 128RGBx160 resolution. Each pixel is divided into Red, Green and Blue sub-pixels and dots, which are arranged in vertical stripes. This very very small tft display is only 1.8′ in diagonal, packed with RGB pixels, for making very small high-density displays. The 1.8’’ tft lcd panel MLT018A45-3 is composed of a TFT-LCD panel, driver IC, FPC, a backlight unit. This 1.8 tft lcd screen is with 12 o’clock viewing angel display, and built in with ILI9163V controller IC, it support MCU/SPI/RGB interface. The 1.8’’ tft display MLT018A45-3 is often used for any embedded systems, industrial device, security and hand-held equipment which requires display in high quality and colorful image.
Технические характеристики
34 mm (1.3386 in)
Height
47 mm (1.8504 in)