SRAM IS61WV102416BLL-10MLI.
| EU RoHS | Compliant |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Part Status | Active |
| HTS | 8542.32.00.41 |
| PCB changed | 48 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Length | 11 |
| Package Width | 9 |
| Package Height | 0.9(Max) |
| Lead Shape | Ball |
| Chip Density (bit) | 16M |
| Number of Words | 1M |
| Number of Bits/Word (bit) | 16 |
| Data Rate Architecture | SDR |
| Address Bus Width (bit) | 20 |
| Number of Ports | 1 |
| Timing Type | Asynchronous |
| Max. Access Time (ns) | 10 |
| Process Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.4 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 2.5|3.3 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 |
| Operating Current (mA) | 95 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Supplier Temperature Grade | Industrial |
| Pin Count | 48 |
| Supplier Package | TFBGA |
| Standard Package Name | BGA |
| Access Time | 10ns |
| ECCN | 3A991B2A |
| HTSUS | 8542.32.0041 |
| Memory Format | SRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Memory Size | 16Mb (1M x 16) |
| Memory Type | Volatile |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40В°C ~ 85В°C (TA) |
| Package | Tray |
| Package / Case | 48-TFBGA |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 48-miniBGA (9×11) |
| Technology | SRAM — Asynchronous |
| Voltage — Supply | 2.4V ~ 3.6V |
| Write Cycle Time — Word, Page | 10ns |
| Время Доступа | 10нс |
| Диапазон Напряжения Питания | 2.4В до 3.6В |
| Количество Выводов | 48вывод(-ов) |
| Конфигурация Памяти SRAM | 1М x 16бит |
| Максимальная Рабочая Температура | 85 C |
| Минимальная Рабочая Температура | -40 C |
| Размер Памяти | 16Мбит |
| Стиль Корпуса Микросхемы Памяти | Mini BGA |
| Уровень Чувствительности к Влажности (MSL) | MSL 3-168 часов |






