63204A-150-400 Электронная нагрузка Chroma DC
63204A-150-400 представляет собой электронную нагрузку постоянного тока мощностью 4000 Вт от Chroma. Моделируйте нагрузку на электронную схему, включая тестирование источников питания, приложения ATE, тестирование светодиодов и многое другое.
Additional Features:
  • Voltage: 150
  • Current: 400
  • Power: 4kW
  • CC, CR, CV & CP operation modes
  • CR+CC, CR+CV, CC+CV complex modes
  • Up to 10 units master/slave parallel control
  • Dynamic synchronous control in static and dynamic loads
  • User defined waveform (UDW)
  • CZ mode for turn on capacitive load simulation
  • External loading current simulation
  • Auto frequency sweep up to 50 kHz
  • Real time power supply load transient response simulation & Vpk+/- measurement
  • User programmable 255 sequential front panel input status
  • Ultra high precision voltage & current measurement
  • Precision high speed digitizing measurement/data capture
  • Voltage, current & Pmax measurement for OCP/OLP tesing
  • Timing & discharging measurement for batteries
  • Instant overpower loading
  • Short circuit simulation
  • Smart fan control
  • Full protection: OC (adjustable), OT, OP (adjustable) protection & OV warning
  • Standard USB, optional Ethernet and GPIB interfaces
Applications:
  • Data Center
  • Server Power
  • High Voltage UPS
  • Telecom Power
  • Solar Panel
  • On Board Charger
  • Battery Pack
  • Energy Storage System
  • EV Charger Station
These units can be synchronously paralleled up to 240kW and dynamically synchronized for generating complex multi-channel transient profiles. The 300% peak overpower capability provides extra headroom for fault condition simulations in automotive batteries, fuel cells, and more.
Технические характеристики
ManufacturerChroma
ConditionNew
Current400 A
TypeSingle
Voltage150 V
Power4 kW