Технические характеристики
Product Details
| Primary brand | Phoenix Contact |
| Main function | Interface unit |
| Product series / family name | MACX Analog Ex |
| Functions | Ex-i 2-channel NAMUR signal conditioner with 1 x PDT output per channel — with SIL2 functional safety |
| Supply voltage (AC) | 19.2-253Vac (24Vac / 48Vac / 100Vac / 208Vac / 220Vac / 230Vac nom., 50Hz/60Hz) |
| Supply voltage (DC) | 19.2-253Vdc (24Vdc / 48Vdc / 110Vdc / 200Vdc / 220Vdc nom.) |
| Connection type (electrical) | Terminals (Screw-clamp) |
| Connection type | Screw-clamp connections |
| Net Width (mm) | 17.5mm |
| Mounting mode | DIN rail |
| Mounting mode | DIN rail |
| Digital inputs quantity | 2 |
| Digital inputs type | NAMUR |
| Digital inputs | 2 x digital inputs (NAMUR, Ex ia inputs) |
| Digital outputs quantity | 2 |
| Digital output rated currents | 2A |
| Digital outputs type | Relay (type SPDT)Relay (Form-C) |
| Digital outputs | 2 x digital outputs (SPDT (Single Pole Double Throw) rly contact type, 250Vac 2A / 120Vdc 0.2A / 30Vdc 2A) |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Compliant with standard(s) | CEEN 61326Ex II (1) G [Ex ia Ga] IICEx II (1) D [Ex ia Da] IIICEx II 3(1) G Ex nA nC [ia Ga] IIC T4 Gc XClass I Div 2, IS for Class I II III Div 1EN 61000-4-6EMC directiveEN 61000-6-4EN 61000-4-6EN 61326Ex II (1) G [Ex ia Ga] IICEx II (1) D [Ex ia Da] IIICEx II 3(1) G Ex nA nC [ia Ga] IIC T4 Gc XClass I Div 2, IS for Class I II III Div 1 |
| Location of origin | DE (Germany) |
| Net weight | 0.180kg |
| Product title | Ex-i 2-channel NAMUR signal conditioner with 1 x PDT output per channel — with SIL2 functional safety — Phoenix Contact (MACX Analog Ex) |
Loading additional catalog data





