Технические характеристики
Product Details
| Primary brand | Phoenix Contact |
| Main function | Repeater |
| Product series / family name | MACX Analog Ex |
| Functions | Ex-i repeater power supply and input signal conditioner — HART-compatible — with SIL2 functional safety |
| Supply voltage (DC) | 19.2-30Vdc (24Vdc nom.) |
| Connection type (electrical) | Terminals (Screw-clamp) |
| Connection type | Screw-clamp connections |
| Communication protocol | HART |
| Net Width (mm) | 12.5mm |
| Mounting mode | DIN rail |
| Mounting mode | DIN rail |
| Analog inputs quantity | 1 |
| Analog inputs type | Current |
| Analog inputs | 1 x analog input (0-20mA (isolator operation only) / 4-20mA, Ex ia input) |
| Analog input currents | 0-20mA4-20mA |
| Analog outputs quantity | 1 |
| Analog outputs type | Current |
| Analog outputs | 1 x analog output (0-20mA / 4-20mA) |
| Analog output currents | 0-20mA4-20mA |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Compliant with standard(s) | CEEN 61326Ex II (1) G [Ex ia Ga] IICEx II (1) D [Ex ia Da] IIICEx II 3 (1) G Ex nA [ia Ga] IIC T4 GcEx I (M1) [Ex ia Ma] IUL 61010 ListedClass I Div 2, IS for Class I II III Div 1EN 61000-4-6EMC directiveEN 61000-6-4EN 61000-4-6EN 61326Ex II (1) G [Ex ia Ga] IICEx II (1) D [Ex ia Da] IIICEx II 3 (1) G Ex nA [ia Ga] IIC T4 GcEx I (M1) [Ex ia Ma] IUL 61010 ListedClass I Div 2, IS for Class I II III Div 1 |
| Location of origin | DE (Germany) |
| Net weight | 0.170kg |
| Product title | Ex-i repeater power supply and input signal conditioner — HART-compatible — with SIL2 functional safety — Phoenix Contact (MACX Analog Ex) |
Loading additional catalog data



